Toto divadlo | www.totodivadlo.345.cz
www.totodivadlo.345.cz
www.totodivadlo.cz
Text na stránce:
Zobrazit / Nezobrazit
Termíny | O nás | Hry+autoři | Psali o nás | Fotografie | English | Vzkazy | Kontakt

Hry a autoři
Na této stránce se dočtete o divadelních hrách, které jsme připravili.


Starší hry:
Boris Vian - SRDCERVÁČ

Etgar Keret - Knellerův letní tábor

LADISLAV KLÍMA (1878-1928) psal, že vše "skutečné" jest jen dítětem fantazie snu. Svou tvorbu postavil na kontrastu realismu a transcendence. Pro pochopení světa má u něj kardinální význam ovládnutí vůle. Bez použití vědomé vůle není existence a opravdové aktivity. Od tohoto absolutního horizontu se odvíjela Klímova misantropie, s níž hodnotil svět okolo sebe, svět bez sebereflexe, svět dobrovolného a pyšného otroctví. Odtud Helga, strašná a titánská postava v příběhu UTRPENÍ KNÍŽETE STERNENHOCHA, která si svobodu uvědomuje a naplňuje ji v pohrdání okolím. Toto groteskní romanetto vyprávěné "prvním šlechticem Germanie a přítelem Viléma II." o bludném šílenství, vraždách a degeneraci je možné chápat jako horor, v kterém egoismus a morbidita nade vším zvítězí, vypovídá však hlavně o tom, jak najít mír v sobě, mír hrdý a smířený s opravdovou tváří světa.

VIJ Komukoli z nás se může stát, že se zničehonic ocitne uprostřed temné noci s čarodejnicí na hřbetě, ale nikdo si nemůže být jist tím, jestli ta čarodejnice není jeho vlastní černé svědomí, jeho vlastní strach. Zkrátka jestli tou čarodejnící není on sám. NIKOLAJ VASILIEVIČ GOGOL (1809-1852) rusky píšící klasik světové literatury, tvůrce romantických prozaických poém (Taras Bulba), povídek o Ukrajině (Večery na samotě u Dikaňky) a o Petrohradu (Petrohradské povídky), satirického a lyrického románu Mrtvé duše či komedií Revizor a Ženitba.

MURPHY, první román S. Becketta z roku 1938, připomíná romány bláznivých dvacátých let, kde lidé provádějí zcela nesmyslné věci, až to místy vyvolává dojem potrhlé komedie. Je ale přes svůj humor dílem, ve kterém se již objevují základní beckettovská témata hrůzy z nepoznaného světa a pocit obecné tragiky lidského údělu. SAMUEL BECKETT (1906-1989) francouzsky a anglicky píšící autor irského původu, představitel tzv. absurdního dramatu (Čekání na Godota, Konec hry) a prózy (Murphy); Nobelova cena za literaturu z roku 1969.

HISTORKY Z ODĚSY – hra na motivy povídek Izáka Babela z cyklů Oděské povídky a Historie mého holubníku evokující svět autorova mládí, slunečné černomořské metropole Oděsy, města anglofilských bankéřů, žebráků a židovských gangsterů. IZÁK EMMANUILOVIČ BÁBEL (1894-1940), ruský prozaik a dramatik, autor expresionistických povídkových cyklů (Rudá jízda, Oděské povídky) a divadelních her (Západ slunce), popraven za stalinismu.


admin - www.345.cz